Budúcnosť je odrazom prítomnosti

Autor: Jozef Blšák | 4.8.2019 o 15:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  47x

Neviem či sa niekto zo samotnou myšlienkou ako takou reálne stretne, ale včera som začal premýšľať nad tým.

Neviem či sa niekto zo samotnou myšlienkou ako takou reálne stretne, ale včera som začal premýšľať nad tým. Nad tým že či je naša budúcnosť skutočne niečím daná alebo je súčasťou našich rozhodnutí čo spravíme. Jedno čo je nám dopredu dané že sa narodíme a že na tomto svete navždy nezostaneme. Ale sú veci ktoré nám jednoducho dané nie sú a to sú momenty ako sa v živote rozhodneme. Nevieme že či to čo urobíme bude automaticky správne, ale vieme že s tým niečo ovplyvníme. Niečo môže mať na nás veľmi veľký dopad a niečo ten menší s tým že nám to tak veľmi neublíži. Som zaregistroval množstvo názorov a medzi nimi bol jeden vecný názor že naša budúcnosť je odrazom našej prítomnosti a prítomnosť je odrazom našej minulosti. Aj keď mnoho vecí zo svojej minulosti nikdy nevrátime späť, ale stále môžeme zmeniť budúcnosť.

Stále môžeme niečo v živote ovplyvniť, len je dôležité ako sa k tomu reálne postavíme. Či k tomu budeme pristupovať pragmaticky alebo sa budeme pasívne pozerať na to ako nám život uniká pomedzi prsty. V živote je množstvo vecí ktoré sa nedajú vysvetliť a množstvo otázok na ktorí sa nedá nájsť adekvátna odpoveď. Naše rozhodnutia nech sú akékoľvek v našom živote tak budú tvoriť našu prítomnosť a aj našu budúcnosť. Toto je presne to čomu nedokážeme úplne zabrániť, ale môžeme sa na to pripraviť. Môžeme zistiť na čom skutočne sme, len ak tomu budeme zodpovedne čeliť. Každý človek má možnosť niečo reálne urobiť, ale nie vždy to môže urobiť sám. Musí občas si nechať pomôcť a počúvať to čo mu ľudia hovoria. Nie všetko môžeme urobiť sami, niekedy je lepšie spolupracovať a spoločne hľadať tie správne riešenia.

Neodvrátime určité veci, ale vieme že každý jeden deň môžeme tvoriť lepší svet. Niekedy je to jednoduchšie než si môžeme myslieť a je na nás spraviť prvý krok. Nielen vo vzťahu k ľudom ale najme vo vzťahu k sebe samému. Lebo ak dokážeme pomôcť sami sebe, tak potom budeme môcť pomôcť aj ostatným. Nie vždy dokážeme pomôcť všetkým, ale niekedy stačí aj tá malá snaha. Lebo nič neurobiť v živote bude v skutočnosti naša osobná prehra. Ak nájdeme tú správnu cestu, tak sa nám v jednej chvíli otvoria takmer všetky dvere. Zrazu budeme mať množstvo možností ktoré budeme môcť využiť. Neexistuje návod na život a ani neexistuje vždy na všetko finálne riešenie. Možno len potrebujeme pochopiť že prečo nám život dáva rôzne lekcie.

V našom živote stretneme množstvo inšpiratívnych ľudí a často spoznáme ich cestu. Ale to najpodstatnejšie je sa s nimi neporovnávať, lebo všetci ľudia na svete neboli okamžite na vrchole. Nikto z nás nebol hneď na vrchole, lebo všetko sme sa museli učiť. Museli sme vyrásť a potom sme mohli niečo v tomto svete dokázať. Stretol som množstvo ľudí ku ktorým vo veľkej miere vzhliadam a napriek tým úspechom zostávajú obyčajnými a skromnými ľuďmi. Niekedy priamo tí ľudia človeka musia človeka motivovať aby vo svojom živote niečo urobil. Aby sa pokúsil zmeniť svoje myslenie ktoré niekedy je možno príliš pochmúrne, ale to je asi tou uponáhľanou dobou. To je tým že možno nie je v živote toľko času, ale keď sa nájde tak je potrebné ho využiť. Teda samozrejme každý podľa možností čo často v živote má a tak ako to reálne cíti.

Často som bol vedený k určitým hodnotám na ktoré nikdy netreba zabúdať. Nech čokoľvek cítim vo svojom živote, tak si ten svoj vnútorný mier nikdy nenechám vziať. Ale viem že niekedy sa stane že moja duša je občas nepokojná, ale vždy sa snažím robiť každému radosť. Snažím byť dobrým človekom a vážiť každej maličkosti ktorá mi príde do cesty. Viem že sú momenty kedy sa mi niečo nepodarí, ale snažím sa to prijať s pokorou. Snažím sa pochopiť že všetko čo v živote urobím, tak ma nejakým spôsobom zmení. Že sa nejakým spôsobom zmení postoj ktorý som v jednej chvíli zastával. Množstvo názorov ktoré som predtým mal, tak sa zmenili a snažím sa viac veci prijať. Musím niekedy zvyknúť na určité veci čo nie je vždy jednoduché, ale pokúšam sa aj pre seba vytvoriť lepšiu budúcnosť. Robím všetko preto aby ma tie rozhodnutia ktoré urobím čo najmenej boleli.

Možno som si uvedomil jednej veci že je viacero ľudí čo premýšľajú o budúcnosti. Ja tiež o nej premýšľam a možno niekedy aj s tým že prídu nejaké obavy. Ale na druhej strane je prirodzené sa nejako cítiť a nemožno niekomu zazlievať. Často sa vraví že skutky ktoré učiním sa odrazia vo večnosti a to je veľmi známa pravda. Všetko čo urobíme sa premietne do budúceho života čo nám často musia ukázať aj počítačové hry. Lebo v živote je dôležité si každé rozhodnutie premyslieť a zvážiť ho kým zistíme aké z neho budú následky. Keď sa niečo nedá uskutočniť, tak nebudeme na to nejako tlačiť. Ak niečo v našom živote vyjde, tak sa môžeme tešiť na veľmi vzrušujúcu cestu plnú dobrodružstiev. Je na nás že či našu momentálnu prítomnosť dokážeme urobiť ešte lepšou. Od všetkého čo urobíme sa bude odvíjať náš budúci život a od toho sa ukáže ako s ním budeme vedieť naložiť.

Možno sa to zdá ale prítomnosť a budúcnosť sú veľmi jasne prepojené. Lebo to čo urobíme v prítomnom čase, tak sa neskôr prejaví v tom budúcom čase. Pravda je taká že ako naložíme zo svojim životom, tak od toho sa budú odvíjať aj naše vzťahy z ľuďmi. Naše rozhodnutia mnoho ľudí potešia a inú skupinu ľudí sklamú. Ale my s tým jednoducho nič nenarobíme len musíme žiť najlepšie ako vieme. Musíme kráčať tou svojou vlastnou cestou a nedovoliť aby sme s tej vlastnej cesty zišli. Najme sa pokúsme urobiť všetko aby sme s toho života dokázali zažiť čo najviac a ako sa najlepšie dá. Využiť všetky možné príležitosti čo v živote máme, lebo sa potom nemusia opakovať. Ísť na rôzne podujatia, koncerty a festivaly na ktoré bude možné ísť a ktoré nebudú veľmi ďaleko. Lebo len my si tvoríme svoju vlastnú prítomnosť a zároveň si tvoríme aj našu vlastnú budúcnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Drucker: Pellegrini tvrdil, že podá demisiu spolu so mnou (video)

Rozhovory Zuzany Kovačič Hanzelovej s Tomášom Druckerom.

Komentár Petra Schutza

Bugár hlási obeť

Keďže v SMK nadšením neskáču dva metre do výšky, „obeť“ troch predsedov sa im zrejme javí priveľká.


Už ste čítali?